Hindistan'ın demokratik diktatörlüğü: Narendra Modi

Hindistan'ın Dışişleri eski Bakanı Shashi Tharoor, önemli isimlerin bulunduğu Project Syndicate'te Narendra Modi'yi eleştirdiği bir yazı kaleme aldı.

Hindistan'ın demokratik diktatörlüğü: Narendra Modi

BM genel sekreterliği yapmış ve Hindistan'ın Dışişleri eski Bakanı olan Shashi Tharoor, Project Syndicate'te önemli bir yazı kaleme aldı.

Tharoor yazısında, "Başbakan Narendra Modi yönetimindeki Hindistan’ın karakteri bağımsızlıktan bu yana sürdürülen kurumları, anlaşmaları ve sözleşmeleri dikkate almayan bir hükümet halini alıyor. Bu eğilim devam ederse, Hindistan çok yakında Mahatma Gandhi'nin özgürlüğü için mücadele ettiği ülke olmaktan vazgeçebilir", dedi.

Eski Bakan Tharoor, Modi'nin yönetim şeklinin eleştirerek, "Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin hükümeti, büyük bir destekle birlikte, ikinci görev süresinin yüz gününü tamamladı. Hükümetinin kötü gidişine rağmen, Modi kişisel olarak son derece popüler olmaya devam ediyor. Bu Hint demokrasisi için iyi bir işaret değil", dedi.

Modi hükümetinin son zamanlarda aldığı tartışmalı kararlara da değinen Tharoor, "Modi hükümeti yanlıları görünüşe göre baskıcı yasaları destekliyor; son dönemde yürürlüğe giren yasalar arasında Müslümanların ‘üç talak” usulü boşanmasının suç sayılması da var. Modi’nin Hindistan’ın anayasasının 370. Maddesi kapsamında güvence altına alınan Jammu ve Keşmir’in özel statüsünün kaldırılması da eyalet çapındaki bir kilitlenmeye yol açtı. Siyasi liderler tutuklandı ve telefon ve internet hizmetleri askıya alındı", dedi.

"Modi’nin destekçileri, serbest düşüşe giren ekonomi ve hiç olmadığı kadar dini topluluklar arasında artan gerilimler konusunda hiç bir şey söyleyemezler", diyen Tharoor "Modi'ye göre, siyasi özgürlük artık bir erdem olarak görülmemektedir. Yeni sosyal düzen standardı kontrol ve uygunluktur", dedi.

Modi'nin dini azınlıklara gerekli hakları tanımadığını da hatırlatan eski Bakan, "Tahmin edilebileceği gibi, komünal ilişkiler Modi yönetiminde çarpıcı bir şekilde kötüleşti. Hindistan’ın Müslüman topluluğunun yabancılaştırılması o kadar şiddetli ki, hükümetin en sadık savunucularından bazıları bile bunu kabul etti. Modi hükümeti, Myanmar'daki Müslüman Rohingya mültecilerini reddetti", dedi.

Kaynak: milligazete.com.tr

 

SANCAKTEPE HABER

dünyadan haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhuriyet’imizin Kuruluşunun 96.Yılı Sancaktepe’de resmi törenle kutlandı
Cumhuriyet’imizin Kuruluşunun 96.Yılı Sancaktepe’de resmi törenle kutlandı
Binlerce Kitapsever Sancaktepe Kitap Fuarı'nda Buluştu
Binlerce Kitapsever Sancaktepe Kitap Fuarı'nda Buluştu