Sonbahar alerji ataklarını tetikleyebilir!

Yabani ot ve çalıların, ağustos sonu eylül başında polen yapmaya başlaması ve polenlerin rüzgarla uzak bölgelere taşınabilmesi, polen alerjisi ve alerjisi olanlarda astım ve alerjik nezle şikayetlerinde artışa sebep olabiliyor.

Sonbahar alerji ataklarını tetikleyebilir!

Hacettepe Üniversitesi Erişkin Alerji İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeliği yapan Ebru Çelebioğlu, alerjik astımın ve alerjik nezlenin sık olan sağlık sorunları arasında bulunduğunu söyledi.

Sonbahar dönemlerinde alerji ataklarında artış yaşandığını belirten Çelebioğlu, polenlerin, alerji ve atakların görülmesindeki en önemli nedenler arasında yer aldığına ve bu mevsim polen hareketliliğinin arttığını söyledi. "Yabani ot ve çalılar, ağustos sonuyla eylül ayı başı polen yapmaya başlıyor ve rüzgarla uzaklara kadar taşınabiliyor. Bu da alerjisi olan kişilerde astım ve alerjik nezle şikayetlerinde artış yaratıyor" dedi.

Doktor Ebru Çelebioğlu, sonbahar mevsiminde atmosferde polenlere ek, nem ve yağış dolayısıyla küf mantarı miktarlarının da arttığına dikkati çekti. Özellikle küf ve polen alerjisi olan astım hastalarının dikkatli olması gerektiğini belirtti.

"Astım alevlenmesi nedenli hastane yatışları ilkbaharda ve eylül, ekim de sonbahar aylarında daha çok olmakta. Sonbahar mevsiminin gelmesiyle solunum yolu viral enfeksiyon sıklığında artış yaşanmakta. Grip aşısını astım rahatsızlığı olanlar her sene vaktinde yaptırmalılar. Astım alevlenmelerinin sonbaharda olmasının nedenlerinden biri yazın sıcak havaların etkisiyle ilaçların bozulması veya birçok hasta tarafından alerjiyle astım ilaçlarının bırakılması. Astım ve alerjik hastalıklarda ilaçların doktor kontrolünde kesilmesi gerekiyor."

"Akşam saatlerinde evlerde havalandırma yapılmalı"

Korunma önlemlerine uyulması halinde alerji şikayetlerinin azalacağını da belirtti.

Çelebioğlu, ilkbaharda ve sonbaharda polenlerin yoğun olduğu zamanlarda, pencerelerin kapalı olması gerektiğine dikkat çekti "Açık alandaki vakitler azaltılmalı, rüzgarlı havada da fazla miktarda polen yayılacağından iç ortamlarda bulunulması lazım. Evde havalandırma akşam saatlerinde yapılmalı. Bütün gün içinde camlar kapalı olmalı." tavsiyesini yaptı.

Kaynak: hurhaber.com

 

SANCAKTEPE HABER

Sonbahar alerji ataklarını tetikleyebilir!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Cumhuriyet’imizin Kuruluşunun 96.Yılı Sancaktepe’de resmi törenle kutlandı
Cumhuriyet’imizin Kuruluşunun 96.Yılı Sancaktepe’de resmi törenle kutlandı
Binlerce Kitapsever Sancaktepe Kitap Fuarı'nda Buluştu
Binlerce Kitapsever Sancaktepe Kitap Fuarı'nda Buluştu